Michał Książek – Wielkie rżnięcie

Michał Książek
zamieszczono: 11.12.2017

Michał Książek wraz z osobami tworzącymi Obóz dla Puszczy mieszka w Teremiskach, w siedzibie Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.
Jest poetą, reportażystą, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem i ornitologiem.
W jednym z niedawnych wywiadów powiedział:
„Nie jestem przeciwnikiem Lasów Państwowych. Rozumiem, że należy ciąć. Ale czy naprawdę trzeba też w Białowieży?”

Jest autorem reportaży w obronie Puszczy, m.in. w Przekroju. Oto fragment „Wielkiego rżnięcia”:
„Pewnie, że niektórzy zastanawiają się, co to będzie, jak władza się zmieni. Za las odpowiada leśniczy, nie urzędnik z ministerstwa czy regionalnej. A może polityczne wahadło poleci w drugą stronę i od razu park zrobią w całej puszczy? A tam zarobki o połowę mniejsze. Tu i tam wybuchają śmiechy, na pniaku wyrósł kieliszek, niby jest wesoło. Ale nie wszystkim. Czemuś nie widać nikogo z Białowieskiego Parku Narodowego.(…)”

W tym numerze NaCzatach.pl znajdziecie jego opowieść o puszczy , nagraną przed tygodniem w starej szkole w Teremiskach, w siedzibie zimowej Obozu dla Puszczy, której jest członkiem. Głos poety!

Na pożegnanie, kiedy odjeżdżaliśmy, na pobliskie łąki wyszedł żubr i pozwolił się sfotografować, na znak ,że zgadza się z nami – Puszczę trzeba obronić i przekształcić w rezerwat. A skoro tego samego zdania są naukowcy, poeci i zwierzęta, to nie ma wyjścia: PUSZCZĘ MUSIMY OBRONIĆ. CAŁA PUSZCZA REZERWATEM!

Facebook Comments