Od redakcji

Halina Flis-Kuczyńska
zamieszczono: 1.05.2018

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok,uznający wielkie wyręby w Puszczy Białowieskiej za naruszenie prawa.
Zamieszczamy pełny komunikat prasowy Trybunału . Publikujemy też wiele wyjaśniające ulotki naukowców, oraz raporty Obozu dla Puszczy, gdyż niszczyciele lasów pozostają bezkarni, a obrońcy nadal są szkalowani .

Odnieśli trzy zwycięstwa moralne : za odwagę i konsekwencję dostali nagrodę radia TOK FM im. Anny Laszuk, ich racje potwierdził swoim wyrokiem najwyższy w Europie trybunał, wreszcie nasze sądy uwalniały od winy i kary tych spośród nich, którzy zostali oskarżeni, uznając,że walczyli w obronie prawa, a nie przeciwko prawu.

Niestety, nie zdołali zapobiec ciężkim okaleczeniom Puszczy, chociaż dalsze brutalne cięcia powstrzymali.

Teraz leśnicy, wbrew protestom, przeorują i obsadzają poręby rządkami drzewek, odbierając Puszczy szansę na naturalne odrodzenie.
Trwa i planowana jest jeszcze większa rzeź starodrzewów w Puszczy Karpackiej.

Dymisje ministra środowiska i generalnego dyrektora lasów niczego nie zmieniły. Ich następcy, to ludzie z tej samej grupy polityków.
Jest koniunktura, drewno najdroższe w historii, leśnicy jak kraj długi tną i sprzedają.
Mógłby ktoś zapytać, czy my nie rozumiemy, że bez drewna upadną przemysły budowlane i meblarskie? Tak, rozumiemy . Po to są lasy towarowe, gospodarcze, żeby dostarczały im surowca.

Nie godzimy się, żeby ta ekipa wycięła najstarsze, dobrze zachowane knieje, pozbawiając szans na przeżycie wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt, a przyszłe pokolenia – możliwości zobaczenia należnego im dziedzictwa przyrody.

Obrońcy Puszczy Białowieskiej planują wyjazd w Karpaty, na ratunek tamtejszym lasom i na pomoc miejscowym ich obrońcom .
Kiedy do wyjazdu dojdzie, będzie wśród nich nasz reporter z kamerą. Dostaliśmy na to mały grant od polskiego naukowca z Bostonu.

Facebook Comments