Chcesz nadać paczkę do Irlandii Północnej? Zobacz, czy obowiązują Cię zasady strefy Schengen!

Paczki do Irlandii Północnej z Polski transportowane są równie często jak przed Brexitem. Wszystko za sprawą specjalnych ustaleń pomiędzy Wielką Brytanią a UE, które ograniczają kontrole celne do minimum. Jednak nadal należy stosować się do pewnych zasad. Sprawdź, o czym musisz pamiętać nadając paczki do tego kraju!

Irlandia stanowi wyjątkowy kraj ze względu na jej podział – północna część należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Nie trzeba śledzić polityki, aby domyślić się, że prowadzi to do wielu problemów. Najpierw trwały dyskusje, w jaki sposób powinna funkcjonować w strefie Schengen. Ostatecznie do niej nie należy, chociaż procedury celne na granicy z UE są ułatwione. 

Jak przebiega wysyłka paczki do Irlandii Północnej po Brexicie?

Po Brexicie pojawiła się konieczność stworzenia zasad, które umożliwiałyby płynny przepływ paczek między częścią Irlandii pozostającą w Unii a Irlandią Północną. Wszystkim zależało na ułatwieniu procesu, ale też zabezpieczeniu interesów obu krajów i wspólnoty europejskiej. Ostatecznie stworzono specjalny protokół, który znacznie ułatwia pracę kurierom, celnikom i sprzedawcom wysyłającym towary w tamtejsze rejony.

Obecnie paczki wysyłane do pozostałych krajów Wielkiej Brytanii przechodzą na granicy z UE bardziej skomplikowane kontrole niż przed Brexitem. Jednak Irlandia Północna pozostaje objęta unijnym kodeksem celnym, dlatego można liczyć na niższe cła, szybszą dostawę i mniej skrupulatne kontrole zawartości paczek. Na granicy między Irlandią a Irlandią Północną nie ma dodatkowych odpraw celnych. Bardziej restrykcyjne zasady obowiązują jedynie produkty, które mają następnie trafić do Wielkiej Brytanii.

Który kurier obsługuje paczki z Polski do Irlandii Północnej?

Jeśli wysyłasz paczkę jako osoba prywatna, nie musisz zawracać sobie głowy powyższymi zmianami. Kontrole celne dotyczą jedynie przesyłek hurtowych lub zawierających przedmioty o dużej wartości. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wysyłania paczek do krajów leżących w strefie Schengen.

Pomimo ułatwienia procedur celnych, niektórzy kurierzy pomijają Irlandię w swojej ofercie. Zamiast szukać chętnego do zrealizowania usługi przewoźnika, wysyłaj paczki do Irlandii Północnej w kilka chwil: https://shipcenter.pl/zamow/paczki-do-irlandii-polnocnej

Prosty w obsłudze formularz umożliwi Ci porównanie cen u poszczególnych kurierów, a następnie przeprowadzi przez proces nadania przesyłki krok po kroku. Zobaczysz, że wysyłka paczki do Irlandii Północnej może być równie prosta, co krajowej.  

Jak adresować paczki do Irlandii z Polski?

Prawidłowe zaadresowanie paczki jest ogromnie ważne, niezależnie od jej rodzaju. Jednak w przypadku przesyłek zagranicznych ewentualną zgubę dużo trudniej znaleźć. Pakunki często przekazywane są na granicy w ręce krajowych firm kurierskich, więc proces reklamacyjny może ciągnąć się miesiącami.

Lepiej zminimalizować ryzyko i na wstępie prawidłowo wpisać dane adresowe odbiorcy. Irlandzkie adresy mają inny format kodu pocztowego – zawiera on litery i liczby. Chociaż wyznaczają one konkretny okręg pocztowy, a nawet budynek zamieszkania odbiorcy, powyżej należy umieścić także nazwę hrabstwa, ulicę, numer i miasto. Pamiętaj też o odpowiednim prefiksie przy numerze telefonu, czyli +353.

Formularz nadania zagranicznej paczki ułatwia adresowanie. Wystarczy wypełnić wszystkie pola, a dla pewności sprawdzić poprawność danych. Po wydrukowaniu etykiety pamiętaj o przyklejeniu jej w widocznym miejscu i zabezpieczeniu folią. Twoją paczkę czeka długa droga, a dane adresowe będą potrzebne na każdym jej etapie. 

Ekologiczny

Learn More →